viking1

The Awards For The Governor’s Cup 2012

Photographs courtesy of James Stewart, official event journalist (pics of crews) and Billy Leisegang ( pics of yachts)

The trophy winners were:

The Governor’s Cup – 1st Place, Racing Fleet: Reaction, Thinus Groenewald and crew

 

 

 

 

 

 

Sarah Taylor Cup – 2nd Place, Racing Fleet: Indaba, John Levin and crew

 

 

 

 

 

 

Governor’s Cup Rally Fleet Trophy – 1st Place, Rally Fleet: JML Rotary Scout, Peter Bosch/Stephen Jennings and crew

and Waterman Trophy (1st FBYC yacht on handicap): JML Rotary Scout, Peter Bosch/Stephen Jennings and crew

 

 

 

 

 

 

 

Lucy Taylor Cup – 2nd Place, Rally Fleet: Kuheli, Ivan Flodgren and crew (Norway)

 

 

 

 

 

 

 

Patrick Taylor Cup – 1st Place, Multi-Hull Fleet: Compromise, Rob Newman and crew

 

 

 

 

 

 

Bellows Line Honours Plate: Banjo, Kevin Webb and crew

 

 

 

 

 

 

Ambrose Family Trophy: Bryana, Luke Fisher and family

 

 

 

 

 

 

Miura Class Trophy: Patches, ‘Hedge’ Shuter and crew (St Helena)

 

 

 

 

 

Governors Cup Presentations

Latest news at at end-February 2013

We have an unfortunate and continuing problem sourcing photographs of yachts finishing and of the prize giving. For some as yet unexplained reason the appointed Island photographer, St Helena Broadcasting Corporation (now named South Atlantic Media Services), who were given the rights to film the GC12 events on the Island, were unwilling to let us have photographs for the website. We are taking this up with the Island authorities as we understand that SAMS is Government funded and have also contacted James Stewart, official reporter for the event, who enthusiastically agreed to send us pics that he took unofficially during the prize giving.

Keep an eye on the Facebook Page for any pictures that might be uploaded.

End

Previous Post:

Last night, 9 January 2013, a whole bunch of festivities took place on St Helena and a few trophies were handed out.

They were:

  • The Governor’s Cup – Reaction
  • The Governor’s Cup Rally Fleet Trophy for mono-hulls – JML Rotary Scout
  • The Patrick Taylor Cupfor multi-hulls – Compromise
  • The Bellows Line Honours Plate for first across the finish line – Banjo
  • The Ambrose Family Trophy – Bryana

 

Final Results from Race


Governor's Cup

Final Results

Racing Monohull

Boat Skipper Finish Time Elapsed Handicap Corrected To Win Finishing Place Comments Points
Reaction Tinus Groenewald 3 Jan – 09:43:53 11 – 23:43:53 0.925 11 – 02:09:06 1 1
Indaba John Levin 3 Jan – 11:45:47 12 – 01:45:47 0.965 11 – 15:37:17 13:57:30 2 2
Seaboard Jan Delport 4 Jan – 10:19:02 13 – 00:19:02 0.980 12 – 18:04:15 1 – 16:44:02 3 3
Patches Chris Shuter 6 Jan – 18:30:03 15 – 08:30:03 0.910 13 – 23:20:09 3 – 04:01:36 4 4
PERI African Renaissance Wayne Badenhorst 3 Jan – 23:54:36 12 – 13:54:36 1.135 14 – 06:40:04 2 – 19:24:54 5 5
Black Cat Dave Immelman 7 Jan – 06:52:25 15 – 20:52:25 1.105 17 – 12:51:55 5 – 20:00:44 6 6
Ray of Light Micheal Kavanagh 1.175 DNF-Retired 8

Rally Monohull

Boat Skipper Finish Time Elapsed Handicap Corrected To Win Finishing Place Comments Points
JML Rotary Scout Peter Bosch / Steven Jennings 3 Jan – 19:28:31 12 – 09:28:31 0.930 11 – 12:39:07 1 1
Kuheli Ivan Flodgren 5 Jan – 12:01:13 14 – 02:01:13 0.820 11 – 13:10:36 0:38:24 2 2
Bryana Luke Fisher 5 Jan – 07:01:45 13 – 21:01:45 0.900 12 – 11:43:35 1 – 01:38:18 3 3
Canace Kevin Ward 3 Jan – 13:44:22 12 – 03:44:22 1.090 13 – 05:59:46 1 – 13:55:49 4 4
Ocean Cloud Micah Burger 7 Jan – 03:13:17 15 – 17:13:17 0.860 13 – 12:24:37 2 – 07:31:59 5 5
Maggie Espen Krag 6 Jan – 14:16:07 15 – 04:16:07 0.930 14 – 02:46:11 2 – 18:47:36 6 6
Ielool John Sheen 6 Jan – 07:59:49 14 – 21:59:49 1.030 15 – 08:44:13 3 – 17:24:10 7 7
Silver Cloud Connie Muller 7 Jan – 11:25:27 16 – 01:25:27 0.960 15 – 10:00:26 4 – 01:14:42 8 8
Unwind Niels Hendricks 1.230 DNF-Did Not Finish 10

Rally Multihull

Boat Skipper Finish Time Elapsed Handicap Corrected To Win Finishing Place Points
Compromise Robert Newman 3 Jan – 15:05:44 12 – 05:05:44 1.050 12 – 19:45:01 1 1
Banjo Kevin Webb 1 Jan – 17:35:24 10 – 07:35:24 1.320 13 – 14:49:08 14:26:45 2 2
Sandpiper 2 Paul Tanner 2 Jan – 21:51:36 11 – 11:51:36 1.300 14 – 22:37:05 1 – 15:07:45 3 3
Tico-Tico Steve Burnell 6 Jan – 17:00:03 15 – 07:00:03 1.000 15 – 07:00:03 2 – 11:15:02 4 4

One More Yacht to go!

The results are in for all the yachts except Silver Cloud – she finishes some time this morning and we will bring you that time as soon as we have it.
Continue reading One More Yacht to go!

Positions as at 0900 – 06 January 2013

Gooday ALL

There are now 3 yachts reporting less the 50nm to the finish line at 0900 CAT this morning, 1st in should be the Norwegians on Maggie followed by either Patches or Tico-Tico.

Continue reading Positions as at 0900 – 06 January 2013

Lane Bryant promo code . lifelock promo code